Alireza fathali

مهبل ريخته مي شود . قبل از هر بار مقاربت , استعمال كرم ضروري است . مدت اثر آن 1 ساعت است و پس از آن در صورت نياز بايد دوباره استعمال گردد . قبلا برخي محققين عقيده داشتند كه مصرف اين كرم مي تواند موجب ناهنجاري جنين شود البته اين مسئله امروزه مردود شناخته شده است . بعد از مقاربت , شستن مهبل ضروري نيست و در صورت نياز به شستشو بايد شستشوي مهبل حداكثر تا 6 ساعت بعد از مقاربت به تعويق افتد . در صورت مصرف اين كرم ممكن است سوزش يا تحريك مهبل يا آلت تناسلي مرد عارض گردد كه معمولا خفيف است ولي در صورت شدت بايد مصرف كرم قطع شود . نام تجاري اين كرم دلفن (Delfen) است . متاسفانه خطر حاملگي در اين روش نسبتا بالا است و  به 7/17 درصد مي رسد .

به طور کلی این کرم فاقد عوارض عمومی یا موضعی جدََی است و علاوه بر این دارای اثر ضد عفونی کننده و جلوگیری از عفونت های آمیزشی نیز هست . استفاده از این روش بیشتر برای زوج هائی که مقاربتهای گاهگاهی و پراکنده دارند و فاقد برنامه تنظیم خانواده منظمی هستند مفید است . متاسفانه خطر حاملگیدر این روش نسبتاً بالا است و به 17.7 درصد می رسد ( بطور کلی خطر حاملگی در مصرف کنندگان این کرم بین 2 تا 39 در صد است) .

-ديافراگم هاي مهبلي :

ديافراگمها وسايلي هستند كه در مهبل زن قرار داده مي شود تا از ورود اسپرم به رحم و ايجاد حاملگي جلوگيري شود. حداکثر معروفیت و استفاده از این دیافراگمها در سال 1959 ( حدود 42 سال پیش ) بوده وبه طور کلی در کشور های توسعه نیافته ، کمتر معروف شده اند . در کلمبیا فقط یک در صد کسانی که از روشهای پیشگیری حاملگی بهره می جویند از دیافراگم استفاده میکنند و در آفریقا و خاورمیانه میزان استفده کمتر از سایر نقاط جهان است.

براي استفاده از ديافراگم بايد 2 وجود داشته باشد اول اينكه زن , هوش و فرهنگ كافي براي قرار دادن ديافراگم در مهبل خود را داشته باشد و دوم اينكه قبلا فرزندي به دنيا آورده باشد چرا كه قرار دادن ديافراگم براي زناني كه تا حبال زايمان نكرده اند چندان رضايتبخش نيست . بطور کلی نکتۀ بسیار مهم که در همین ابتدا باید به آن اشاره نمائیم آن است که دیافراگم به تنهائی برای جلوگیری از بارداری کافی نیست و باید همیشه همراه با کرم یا ژل ضد بارداری بکار رود.

نکته : پیش از مصرف حتماً به تاریخ ساخت دیافراگم یا کلاهک توجه کنید چرا که مدت مصرف آنها محدود است.

ديافراگم : ديافراگم , رايج ترين وسيله مسدود كننده مهبل است كه براي جلوگيري از حاملگي بويژه در كشورهاي غربي به كار مي رود و براي اكثر زنان , راحتترين وسيله مي باشد . ديافراگم از يك پرده محدب نازك با يك لبه ضخيم تشكيل شده است كه در داخل لبه آن يك حلقه فلزي وجود دارد . ديافراگمها در اندازه هاي مختلف ساخته مي شوند و از قطر 45 ميلي متر تا قطر 105 ميلي متر هستند . ارتفاع گنبد ديافراگم بستگي به كارخانه سازنده آن دارد .

كلاهك گنبدي : اين كلاهك , يك نيمكره لاستيك يا پلاستيكي سفت است كه بطور وارونه در مهبل قرار مي گيرد و بايد كاملا بالا برده شود تا درست بر روي گردن رحم قرار گيرد و آن را بپوشاند . مركز اين كلاهك نازك و اطراف آن ضخيم است و فاقد حلقه فلزي مي باشد . سه نوع كلاهك گنبدي وجود دارد : 45 ميلي متري , 48 ميلي متري و 51 ميلي متري .

كلاهك گردني : اين كلاهك شبيه انگشتانه است و از جنس لاستيك مي باشد و مانند كلاهك گنبدي گردن رحم را مي پوشاند كلاهك گردني نيز بسته به قطر آن داراي سه يا چهار نوع (از 22 تا 31 ميلي متر) است

كلاهك ويمول : اين كلاهك از جنس لاستيك نسبتا سفتي است كه اطراف آن ضخيم تر و پهن تر مي باشد . كلاهك ويمول در اندازه هاي 42 و 55 ميلي متري ساخته مي شود . مزاياي اين كلاهك آن است كه در هنگام مقاربت احنمال جابجا يا خارج شدن آن كمتر است و نيز براي مرد مزاحمت نمي كند . براي زنان چندزا بهتر است بجاي ديافراگم يا كلاهكهاي ديگر , از اين نوع استفاده كنند.

طرز استفاده از ديافراگم يا كلاهك : اولين بار كه خانمي تصميم به استفاده از ديافراگم يا كلاهك مي گيرد بايد توسط پزشك متخصص , در وضعيت خوابيده به پشت يا به پهلوي چپ , دستگاه تناسلي وي معاينه شود و ديافراگم يا كلاهك مناسب براي وي انتخاب شود . اگر ديافراگم يا كلاهك , كوچكتر از اندازه لازم باشد , نمي تواند بخوبي از نفوذ اسپرم جلوگيري كند و نيز ممكن است در موقع مقاربت از محل خود جابجا شود و خارج گردد . اگر ديافراگم يا كلاهك , بزرگتر از اندازه لازم باشد موجب درد و ناراحتي مي شود.

برای گذاشتن باید حتما شرایط زیر وجود داشته باشد:

1- افتادگی شدید رحم وجود داشته باشد .

2- سفتی مهبل کافی باشد و سیستو سل شدید وجود نداشته باشد

3- زن قادر باشد در مواقع لزوم ، با انگشت خود دهانه رحم را لمس کند

برای گذاشتن کلاهک گردنی با کلاهک ویمول باید شرایط زیر حتماً وجود داشته باشد:

1- زن قادر باشد که در مواقع لازم ، با انگشت خود دهانۀ رحم را لمس نماید .

2- گردن رحم به قدر کافی و طویل باشد که بتواند کلاهک را نگه دارد .

 3- دهانۀ رحم کاملاً سالم ، بدون زخم و تغییر شکل باشد .

کلاهک گنبدی معمولاً در مواردی انتخاب می شود که استفاده از دیافراگم یا کلاهک گردنی دشوار باشد.

اولین بار باید یک پزشک متخصص یا فرد مجرّب دیافراگم را در مهبل زن قرار دهد و نحوۀ قرار دادن آن را به فرد آموزش دهد. سپس در موارد بعد، خود زن باید در هنگام مقاربت ابتدا با انگشت ، دهانۀ رحم خود را لمس کند و سپس وسیله را در مهبل قرار دهد ( قوام دهانۀ رحم درست مثل نوک بینی است)

اکثر زنان در وضعیت ایستاده و بلند کردن یک پا راحتر می توانند دیافراگم یا کلاهک را در مهبل قرار دهند . اگر وسیلۀ بخوبی در محل خود قرار گرفته باشد نباید زن آن را احساس کند و یا احساس ناراحتی یا درد داشته باشد .

پس از قرار دادن دیافراگم یا کلاهک باید حتماً ژل یا کرم ضد بارداری نیز در مهبل ریخته شود پس از مقاربت ، باید وسیله را از مهبل خارج نمود . توجه داشته باشید که حداکثر فاصلۀ زمانی بین قرار دادن وسیلۀ در مهبل تا انجام آمیزش جنسی نباید از 2 ساعت تجاوز نماید حداقل تا 6 ساعت پس از اتمام مقاربت نباید وسیله را از مهبل خارج کرد .

. زناني كه مقاربت جنسي مرتب دارند بايد هر 3 ماه يكبار توسط پزشك معاينه شوند چرا كه ممكن است به ديافراگم يا كلاهك بزرگتري نياز داشته باشند . در صورت استفاده صحيح از ديافراگم يا كلاهك مناسب همراه با كرم ضد بارداري , خطر حاملگي در حدود 2 تا 4 درصد خواهد بود ولي عملا در اكثر موارد , خطر حاملگي 10 تا 20 درصد است چرا كه بطور صحيح استفاده نمي شود .

فایدۀ دیگر دیافراگم یا کلاهک این است که در صورت مصرف دراز مدت از بروز سرطان دهانۀ رحم تا حدود زیادی جلوگیری می کند و خطر آن را نسبت به زنان دیگر تقریباً 20 برابر کاهش می دهد. یکی دیگر از فوائد دیافراگم یا کلاهک و کرم ضد بارداری آن است که از بروز بیماریهای مقاربتی تا حدود زیادی پیشگیری می نماید . در یکی از مطالعات اخیر معلوم شد است که در صورت استفاده از این وسایل، خطر پیدایش اشکال اصلی دیافراگم آن است که برای اکثر زنان ، ناراحت کننده است و گذاشتن آن خیلی مشکل است و نیز اثر ضد بارداری زیادی ندارد. 

9- قرص ضد بارداري :

قرصهاي ضد بارداري حاوي هورمونهاي زنانه (استروژن و پروژسترون) هستند و مصرف مرتب آنموجب تخمك گذاري ميشود و بدين وسيله از حاملگي جلوگيري مي كنند . امروزه پرطرفدارتري و رايج ترين روش جلوگيري از بارداري , مصرف قرص ضد بارداري است و بطور كلي , يكي از مطمئن ترين و موثرترين روشهاي ضد بارداري بشمار مي رود .

انواع قرصهاي ضد بارداري : بطور كلي پنج نوع قرص ضد بارداري وجود دارد كه مقدار و نوع هورمونهاي آنها با يكديگر متفاوت است . اين پنج نوع عبارتند از : LD , HD , I , III , ميني پيل (لوونورژسترل) . در اين ميان فقط نوع پنجم يعني ميني پيل است كه فاقد استروژن بوده و فقط پروژسترون دارد و به همين علت آن را قرص فقط پروژسترون (Progestron-only pill) نيز مي نامند . يكي از قرص هايي كه در كشور ما به قيمت گزاف در بازار ساه خريد و فروش مي شود قرص ديان است كه عوارضي مشابه HD دارد ولي از نظر پوستي قرص مفيدي است .

نحوه مصرف قرص ضد بارداري : اولين روز خونريزي (قاعدگي) را اولين روز عادت ماهيانه در نظر بگيريد , در روز پنجم شروع به مصرف نمائيد تا يكدوره تمام شود .( معمولاً 21 یا 22 قرص باید در طی 21 یا 22 روز مصرف شود )  بهتر است قرص را هر روز در ساعت معيني مصرف كنيد .  بعضی از انواع قرصها حاوی 28 قرص هستند که در این صورت 21 عدد آنها قرص ضد بارداری است و 7 عدد آنها قرص آهن است که رنگ آنها با رنگ 21 قرص دیگر متفاوت است و باید در مدت قاعدگی مصرف شود و برای جلوگیری از کم خونی است .

انتخاب نوع قرص : براي انتخاب نوع قرص ضد بارداري بايد با پزشك متخصص مشورت نمائيد و نكات زير را مد نظر داشته باشيد:

1- اگر در دوران شیر دهی هستید از قرص فقط پروژسترون (لوونورژسترل) استفاده کنید چرا که این نوع قرص ، بر ترکیب و مقدار شیر دهی اثری ندارد در حالی که سایر انواع قرصها ی ضد بارداری  موجب کاهش شیر و تغذیه قند و چربی و سایر مواد آن می شوند .

2- اگر مبتلا به جوشهای صورت (جوش غرور جوانی یا آکنه) هستید بهتر است از قرصهای LD (که استروژن آنها بیشتر از پروژسترون است ) استفاده نمائید . اگر قرص خارجی Ovcon 35   یا دیان  (Diane) تهیه کنید بهتر از همه است.

3- اگر موهای صورت شما بیش از حد طبیعی است بهتر است از قرصهای LD (که استروژن آنها بیشتر از پروژسترون است ) استفاده  نمائید . قرص خارجی  Ovcon 35  یا دیان است ( Diane)بهتر از همه است ولی نایاب می باشد .

4- اگر پس از مصرف قرص ضد بارداری دچار سردرد شده اید و سردرد قبلی یا میگرن شما تشدید شده است ، نوع قرص خود را تغییر دهید .

5- بطور کلی سعیسعی کنید از قرص  LD استفاده کنید چرا که عوارض آن ( از قبیل ورم لثه ها ،ترشح مهبلی ،تهوع،افزایش وزن ، بزرگی پستان ها ، لک افتادن صورت و افزایش فشار خون) نسبت  به قرص HD  بسیار کمتر است.

6- اگر مبتلا به فشار خون هستید و یا فشار خون شما مدتی  پس از مصرف قرص ضد بارداری  افزایش یافته بهتر است لوونورژسترلی (مینی پیل) استفاده نمایید ولی اگر بازهم همچنان فشار خون افزایش یابد و یا عوارض دیگری ایجاد شود  ممکن است لازم باشد که مصرف قرص قطع گردد . اگر قرص مینی پیل تهیه نکردید، می توانید از ترکیبات ضد بارداری تزریقی یا قرص Loestin 1/20 یا LD  استفاده نمایید .

 7- زنان مبتلا به دیابت ( مرض قند ) که سن آنها بیش از 35 سال است نباید از قرص ضد بارداری استفاده کنند و به جای آن بهتر است لوله های رحم بسته شود ولی اگر بیمار حاضر به بستن لوله ها نیست و سایر روشهای ضد بارداری قابل استفاده نمی باشد می توان از قرص لوونورژسترل (مینی پیل) استفاده کرد، ولی اگر چربی خون بیمار هم با لا باشد بهتر است از قرص LD  استفاده شود .

 8- زنان چاقی که سابقۀ مرض قند در خانوادۀ خود دارند ( مثلاً مادر آنها به مرض قند مبتلا بوده) در صورتی که آزمایش قند خون آنها طبیعی باشد می توانند از قرص ضد بارداری استفاده کنند .

9- در زنان مبتلا به کم خونی داسی شکل ( نوعی کم خونی ارثی نایاب که در جنوب ایران دیده می شود و بیمار به طور حمله ای دچار حملات کم خونی و درد شدید اندامها می شود ) نباید از قرص ضد بارداری استفاده شود ولی در صورتی که سایر وسایل و روشهای ضد بارداری قابل استفاده نباشد

می توان از قرص لوونورژسترلی ( مینی پیل ) استفاده کرد .

10- زنانی که از داروهای زیر استفاده می کنند باید قرص ضد بارداری آنها از نوع HD باشد و گرنه  خطر بروز حاملگی ناخواسته وجود دارد : ریفامپین ، فنو باربیتال و فنی توئین (دیلانتین)

11- در صورت ابتلا (قبلی یا فعلی ) به یک غدۀ خوش خیم کبدی ، مصرف قرص ضد بارداری ممنوع نیست  ولی بهتر است از نوع I  یا LD  استفاده شود

12- در صورت ابتلاء به دردهای قبلی یا ترومبوفلبیت (لخته شدن دردناک خون در یکی از سیاهرگهای پا ) مصرف قرص ضد بارداری ممنوع است و در صورت استفاده باید از نوع LD  یا لوونورژسترلی (مینی پیل) Loestin 1/20 باشد.

13- اگر دچار دردهای قاعدگی هستید و در زمان قاعدگی نواحی زیر شکم و کمر و دستگاه تناسلی شما دچار دردهای ناراحت کننده میشود بهتر است از قرص HD  استفاده کنید چرا که اثر تسکینی ودرمانی بیشتری در این مورد دارد (البته به شرطی که فشار خون نداشته باشید )

14- اگر سیگار از قرص ضد بارداری نوع  LD استفاده کنید چون در نوع HD  خطر بروز فشار خون و سکتۀ قلبی بیشتر است در حالی که نوع LD  دراین مورد تقریباً بی خطر است.

15- خطر سکتۀ مغزی در مصرف کنندگان نوع  HD  بیشتر از افراد طبیعی است در حالی که نوع LD  این خطر بسیار کم است ، لذا درصورت ابتلائ قبلی به سکتۀ مغزی یا افزایش چربی خون یا افزایش فشار خون، از نوع LD  استفاده کنید.

16-  در صورتی که چربی خون شما بالاست از قرص LD  استفاده کنید .

17-  در صورت ابتلاء قبلی یا فعلی به بیماریهای کیسۀ صفرا (سنگ کیسه صفرا یا ورم کیسۀ صفرا ) از قرصهای LD  استفاده کنید .

18- در صورت ابتلاء به روماتیسم مفصلی ، بهتر است از قرصهای لوونورژسترل (مینی پیل ) استفاده نکنید و بجای آن از قرصهای دیگر استفاده کنید چرا که نوع اثر محافظتی در برابر روماتیسم دارند .

19- اگر مبتلا به عفونت ادراری یا کلیوی مزمن یا عود کننده هستید از قرص LD  استفاده کنید .

20- اگر دچار افسردگی هستید ، از LD استفاده کنید . شیوع افسردگی در قرصهای لوونورژسترل (فقط پروژسترون ) و آمپول ضد بارداری یا کاشتنی ها بیشتر است.

نام های تجاری و قرصهای خارجی : در اینجا اسامی تجاری انواع قرصهای خارجی را در کشور ما کمیاب یا نایاب است برای اطلاع بیشتر خوانندگان ، از نظر می گذرانیم. علامت مساوی بین اسامی نشانۀ یکسان بودن اثر و عوارض این قرصها با یکدیگر است :

Levlen= Nordette  = Lo-Ovreal  : این دو قرص درست مشابه قرص LD  هستند و فرقی با آن ندارند. Loestrin 1/5/30  : این قرص مشابه LD  است ولی پروژسترون بیشتری دارد لذا عوارض آن از نظر ایجاد جوش و موی صورت و ازدیاد چربی خون می تواند بیشتر از LD باشد.

Ovcon 35 : قرص جالبی است که مشابه LD است ولی کمترین پروژسترون را دارد و اگر چربی خون شما بالاست یا دچار جوش صورت یا ازدیاد موی صورت هستید، این قرص کمترین عارضه را ایجاد می کند و بهترین قرص از این نظر است . از سایر جهات مثل LD  است .

Loestin 1/20 : قرص جالبی است که مشابه LD می باشد ولی احتمالاً نسبت به آن عوارض  قلبی و عروغی کمتری دارد و لذا می توان آن را بجای  LD  مصرف کرد .

دیان ( Diane) : این قرص ساخت کارخانۀ شیرینگ آلمان است . از نظر عوارض قلبی – عروقی ، سنگ کیسه صفرا و افزایش وزن مشابه HD است یعنی عوارض آن بیشتر از  LD می باشد . ولی از نظر پوستی بهتر است و مانع پیدایش جوش صورت و موی صورت می شود و معمولاً تهوع و استفراغ در مصرف کنندگان آن کمتر است و افزایش چربی خون دیده نمی شود .

Triphasil =  Tri- Levlen : این دو قرص مشابه یکدیگر هستند و از نظر عوارض و اثر ، حد واسط بین قرص HD  و قرص LD  هستند . ( از HD  بهترند ) .

Nor-QD = micronor : این دو قرص، مشابه لوونورژسترل ( مینی پیل )هستند و فقط پروژسترون دارند لذا عوارض قلبی و عروقی ناچیزی دارند و مصرف انها در دوران شیر دهی آزاد است . اثرات و عوارض آنها مشابه به لوونورژستذل است .

Overette : این قرص نیز مشابه لوونورژسترل است .

فوائد قرص ضد بارداری :  

قرصهای ضد بارداری موجب پیشگیری از پوکی استخوان و نرمی استخوان در سنین بالا می شوند و هر زنی که حداقل 6 ماه به طور مرتب قرص ضد بارداری مصرف نماید در سنین یائسگی احتمال ابتلاء وی به پوکی یا نرمی استخوان بسیار کم است .

بر اساس مطالعات وسیع سال 1984 در امریکا و انگلستان، زنانی که قرص ضد بارداری مصرف می کنند در مجموع نسبت به سایر زنان کمتر بیمار با بستری می شوند .

برخی از زنان ، بویژه دختران جوان در اواسط دورۀ عادت ماهیانه ( حدود روز چهاردهم یا یک هفته پس از پاک شدن )دچار درد ناگهانی دریک یا دو طرف قسمت تحتانی شکم می شوند که به علت تخمک گذاری است و عارضه ای ایجاد نمی کند . مصرف قرص ضد بارداری موجب بهبود این دردها می شود.

بسیاری از خانمها در هنگام قاعدگی دچار دردهای ناراحت کنندهای در پایین شکم می شوند که مصرف قرص ضد بارداری در غالب موارد موجب بهبود این موارد می شوند که مصرف قرص ضد بارداری در غالب موارد موجب بهبود این دردها می شود. همچنین اکثر خانمها از 3 تا 4 روز پیش از قاعدگی دچار عصبانیت ، تحریک پذیری ، بی قراری بهانه جوئی می شوندکه مصرف قرص ضد بارداری در بسیاری از موارد موجب بهبود نسبی این این علائم می شود . مصرف قرص ضد بارداری در بسیاری از موارد موجب بهبود نسبی این علائم می شود .

مصرف قرص ضد بارداری موجب تنظیم عادت ماهیانه و برطرف شدن اختلالات قاعدگی ( از قبیل لکه بینی ، جلو افتادن یا عقب افتادگی قاعدگی ، خونریزی شدید در هنگام قاعدگی یا عدم قاعدگی ) می شود و در بسیاری از موارد برای درمان اختلالات قاعدگی بکار می رود. همچنین حجم خونی که در قاعدگی دفع می شود ، در اثر مصرف قرص کاهش می یابد .

بسیاری از خانمهای جوان دچار جوشهای غرور جوانی (آکنه) در صورت خود هستند که با درمانهای مختلف بهبود چندانی نمی یابد ولی مصرف قرص ضد بارداری در 80 تا 90 درصد موارد موجب بهبود چشمگیر این ضایعات می شود .

برخی از خانمهائی که بعلت اختلالات هورمونی دچار افزایش رشد موهای صورت هستند بدنبال مصرف قرص ضد حاملگی بهبود خواهند یافت .ولی در مواردی که این رشد موی اضافی بعلت مسائل ارثی یا تاشناخته باشد قرص اثری بر آن نخواهد داشت .

حدود 17 درصد خانمها ، چند روز قبل از قاعدگی دچار درد و حساسیت و تورم پستان می شوند که این مسئله با مصرف قرص ضد بارداری در اکثر موارد بهبود می یابد . ولی در موارد نادری ممکن است به دنبال مصرف قرص ، ریزش مو یا کهیر یا اگزما ( سودا ) ایجاد شود که غالباً موقتی است و خود بخود بهبود می یابد .

 بسیاری از زنانی که دچار میگرن هستند در اثر مصرف قرص ضد بارداری بهبود می یابند ولی برخی از خانمها دچار تشدید بیماری می شوند و یا ممکن است تا به حال سردرد نداشته باشند ولی به دنبال مصرف قرص ضد بارداری دچار سردرد معمولی یا میگرن شوند که در این صورت باید نوع قرص عوض شود .

ریزش مو یا کهیر و حساسیت در بسیاری از زنان ، در اثر مصرف قرص ضد بارداری بهبود می یابد ولی در موارد نادری ممکن است به دنبال مصرف قرص ، ریزش مو ، یا کهیر یا اگزما (سودا ) ایجاد شود که غالباً موقتی است و خود بخود بهبود می یابد .

مصرف قرص ضد بارداری از پیدایش غده های خوش خیم در پستان جلوگیری می کند و بهیج وجه موجب پیدایش سرطان پستان نمی شود و شایعاتی که در مورد سرطانزا بودن قرص ضد بارداریوجود دارد کاملاً کذب و بی اساس است . اخیراً در بررسی که در آمریکا انجام  گرفته ، معلوم شده است که قرص ضد بارداری اثر محافظتی قوی در برابر پیدایش سرطان پستان دارد و از بروز آن تا حدود زیادی جلوگیری می کند . قرص ضد بارداری احتمال ابتلا به سرطا ن رحم را بسیار کاهش می دهد و از بروز آن پیشگیری می نماید . سرطان و غده های خوشخیم تخم دان در زنان مصرف کنندۀ قرصهای ضد بارداری بسیار کمتر از زنان دیگر دیده می شود . با یک سال مصرف قرص ، 10 سال حفاظت در برابر سرطان رحم وتخمدانایجاد می شود .

قرصهای ضد بارداری اثر محافظتی چشمگیری در ابتلا به روماتیسم مفصلی دارند . روماتیسم مفصلی بیماری نسبتاً شایعی در زنان سالمند است و در صورت مصرف قرص ضد بارداری احتمال ابتلا به این بیماری بسیار کم خواهد شد .

عفونتهای اداری تناسلی ( مثل سوزاک ، سیفلیس ، عفونتهای چرکی رحم و لوله ها ، عفونت کلیه وغیره)در زنانی قرص ضد بارداری مصرف می کنند بسیار کمتر از زنان دیگر دیده می شود .خطر حاملی خارج رحمی ( جایگزین جنین در محلی غیر از رحم ،مثلاً در لوله های رحم یا که خطرناک است)در مصرف کنندگان قرصهای ضد بارداری نسبت به سایر زنان بسیار کمتر است .

 قدرت قرص ضد بارداری در جلوگیری از حاملگی :    

بطور کلی قرص ضد بارداری از نظر قدرت و اثر ضد بارداری در میان تمامی روشها ، مقام دوم را دارد ( مقام اول مربوط به بستن لوله های رحم یا بستن مجرای تناسلی مرد است ) و خطر حاملگی در آن 02/0 تا 08/0 درصد است که تقریباً کمترین خطر در میان انواع روشهای ضد بارداری است . در حدود 90 درصد موارد حاملگی ناخواسته بدنبال مصرف قرص ضد بارداری ناشی از اشتباه در نحوۀ مصرف قرص و عدم رعایت نظم و ترتیب در مصرف می باشد در قرص لوونورژسترل ( مینی پیل ) قدرت ضد بارداری کمتراست و خطر حاملگی به 2 تا 7 درصد می رسد .

عوارض جانبی قرص ضد بارداری :  

تقریباً تمام عوارض جانبی قرصهای ضد بارداری که اکنون در مورد آن بحث خواهیم کرد . در قرصهای نوع HD  شایعتر است بجز لکه بینی که بیشتر درنوع LD  دیده می شود .

در مصرف کنندگان قرصهای ضد بارداری بویژه نوع LD  ممکن است در ماههای اول لکه بینی عبارت است از دفع چند قطره خون درفاصلۀ بین دو قاعدگی . عوارض دیگر عبارتند از : تهوع ، درد مبهم پستان ها ، افزایش وزن ، خونریزی به دنبال قطع قرص ، سرگیجه ، سردرد یا تشدید سردردهای قبلی یا میگرن ، ترشح آبکی از مهبل ، ایجاد لکۀ قهوهای در صورت بویژه در کسانی که در معرض آفتاب زیاد هستند ، درد معده ، نفخ شکم ، کاهش اشتها ، ورم پا  یا قوزک پا ، خستگی ضعف ، اسهال خفیف ، سرگیجه ، افزایش موی صورت و بدن ، تحریک پذیری ، کاهش مختصر موی سر ، استفراغ این عوارض تا 3 ماه بر طرف می شود ولی اگر خانمی که تا بحال با وجود مصرف قرص LD لکه بینی نداشته ولی اخیراً دچار لکه بینی در روزهای آخر ماه ( یک هفته مانده به قاعدگی ) شده است باید به پزشک مراجعه کند چرا که این علامت نشانۀ عفونت است .

احساس تهوع نیز معمولاً ظرف 2 تا 3 ماه خود بخود بر طرف میشود و می توان برای کاستن آن از آمپول ویتامین ب6 استفاده کرد . روزی یک آمپول بمدت چند ورز بطور عظلانی تزریق نمود . عوارض فوق اهمیت چندانی ندارد و معمولاً ظرف  2 تا3 ماه خود بخود بر طرف میشود افزایش وزن بدنبال مصرف قرص ضد بارداری نسبتاً شایع است و معمولاً به میزان 36/1 کیلوگرم یا بیشتر می باشد

این افزایش وزن به علت افزایش بافت چربی و افزایش مایعات بدن است . قرص ضد بارداری معمولاً موجب بهبود جوشهای صورت می شود ولی در 1 درصد از موارد ممکن است موجب پیدایش یا تشدید جوش ها شود . تحقیقات اخیر نشان داده است که قرص ضد بارداری اثر واضحی در کاهش یا افزایش میل جنسی ندارد . در عدۀ قلیلی از خانمهائی که لنز تماسی در چشم می گذارند ممکن است مصرف قرص ضد بارداری موجب کاهش تحمل لنز گردد .

برخی از زنان به دنبال مصرف قرص دچار افسردگی می شوند مه ممکن است شدید باشد ، در این موارد باید نوع قرص را تغییر داد قرصهای LD  بهتر است.

مصرف دراز مدت قرصهای ضد بارداری بویژه نوع HD ، می تواند موجب افزایش احتمال ابتلاء به فشار خون، سکتۀ قلبی سکتۀ مغزی و افزایش چربی خون گردد که این عوارض در LD کمتر بسیار کمتر دیده می شود . هرچه مدت مصرف قرص HD بیشتر باشد احتمال ابتلاء به این عوارض بیشتر است . قرص LD احتمال ابتلاء به سکتۀ قلبی را به مقدار محسوسی بالا نمی برد . کمترین عوارض قلبی عروقی در قرصها ی لوونورژسترل ( مینی پیل ) و آمپولهای تزریقی ضد بارداری دیده می شود و در زنان مبتلا به فشار خون بهتر است از این انواع استفاده شود . از سوی دیگر ، ازدیاد چربی خون در قرصهای لوونورژسترل ( مینی پیل) بیشتر است و قرص LD  در این مورد بی خطر می باشد. بطور کلی عوارض قلبی – عروقی و مغزی قرصهای ضد بارداری عمدتاً در زنانی که بیش از 35 سال سن دارند یا سیگار می کشند یا چاق هستند دیده شده و در سایر زنان نادر است.

قرص ضد بارداری خطر ابتلاء به سرطان دهانۀ رحم را افزایش یا کاهش نمی دهند و بطور کلی ارتباطی با آن ندارد . قرص ضد بارداری موجب تغییر عملکرد غدۀ تیروئید نمی شود ولی می توان موجب کاهش مختصر ویتامین های ب 2  و ب 12 شود ولی نیازی به مصرف ویتامین نخواهد بود.

مصرف دراز مدت قرص ضد بارداری احتمال ابتلاء به یک نوع غدۀ خوش خیم کبدی (مثل همانژیوم) ارتباطی به قرص ضد بارداری ندارد .

مصرف دراز مدت قرص ضد بارداری موجب افزایش احتمال ابتلا به سنگ کیسۀ صفرا یا ورم کیسۀ صفرا می شود .

عوارض زیر در صورتی که به دنبال مصرف قرص ضد بارداری بروز نماید حائز اهمیت است و باید حتماً به پزشک اطلاع داده شود : خونریزی شدید یا نامنظم شدن قاعدگی ، عدم قاعدگی بعد از 5 روز پس از قطع قرص ، از حال رفتن ، ترشک نوک پستان ، افزایش فشار خون ، ترشحات سفید رنگاز مهبل ، زردی پوست وچشم ، درد ناگهانی سینه همراه با تنگی نفس و سرفه با خلط خونی ، سردرد شدید درد و تورم ناگهانی در تکلم ، درد و حساسیت قسمت فوقانی راست شکم( در محل کبد)8 تا 10 در صد زنانی که قرص ضد بارداریی مصرف می کنند دچار خونریزی شدید هنگام قاعدگی می شوند که اغلب در طی چند عادت اول است و خودبخود بهبود مییابد ولی باید قرص آهن ( فروس سولفات ) مصرف کنند تا از کم خونی جولیگیری شود ولی اگر خونریزی غیر قابل کنترل باشد باید مصرف قرص قطع گردد خونریزی نامنظم در کسانی که قرص لوونورژسترل مصرف میکنند شایعتر است .

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم دی ۱۳۸۹ساعت ۱۸:۳۲ بعد از ظهر  توسط علیرضا فتحعلی  |